Poznać przeszłość 2
Jak wybrać najlepszy podręcznik do historii

Jak wybrać najlepszy podręcznik do historii

Lekcje historii często potrafią być dla uczniów nieciekawe i monotonne przez przytłaczającą liczbę informacji, którą muszą zapamiętać. Dlatego, kluczową kwestią jest odpowiedni dobór pomocy dydaktycznych przez nauczyciela. Może on skorzystać z pomocy filmów historycznych lub dokumentalnych obrazujących wydarzenia historyczne, jednakże to wybór podręcznika jest najważniejszy, bo to z nim uczniowie będą najwięcej pracować.

Historia – jaki podręcznik wybrać?

Nawet jeżeli nauczyciel bardzo dobrze wykonuje swoją pracę w szkole, odpowiedni podręcznik pozwoli uczniom na lepsze przyswajanie informacji podczas nauki w domu. Aby wybrać ten najlepszy, należy pamiętać, że ma on nie tylko przekazywać najważniejsze treści, ale również zachęcić do dalszej nauki oraz zaciekawić ucznia na tyle, żeby sam chciał dowiedzieć się więcej na dany temat. Taki podręcznik powinien być uporządkowany, przekazywać treści w logiczny, ale też w łatwy i przyjemny sposób, posiadać przyciągającą wzrok okładkę oraz zawierać dużo zdjęć i ilustracji, ponieważ te rzeczy najbardziej przyciągają uwagę uczniów.

Historia – najlepsze podręczniki

Najczęściej wybieranymi podręcznikami do historii są te z wydawnictwa Nowa Era. W szkołach średnich popularnością cieszą się podręczniki z serii “Poznać przeszłość”, np. Tania Książka – Poznać przeszłość 2. Podręcznik do historii dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy – Szkoła ponadpodstawowa autorstwa Adama Kucharskiego i Anety Niewęgłowskiej. Podręcznik ten jest skierowany do uczniów drugiej klasy liceum lub technikum w zakresie podstawowym. Obejmuje on zagadnienia dotyczące epoki nowożytnej. Estetyczna i schludna okładka od razu zachęca do wyboru tego podręcznika. W środku zawarto liczne infografiki, które ułatwiają zrozumienie najważniejszych procesów i wydarzeń historycznych, a także wiele tekstów źródłowych z zadaniami. Treści przedstawione są w przyjazny sposób z zachowaniem chronologii. Pracując z tym podręcznikiem uczeń rozwija swoje zdolności historyczne oraz posiada dobry materiał, dzięki któremu może odpowiednio przygotować się do sprawdzianów i egzaminów. Seria “Poznać przeszłość”, dzięki swojemu przystępnemu układowi treści i ciekawej szacie graficznej, jest idealnym przykładem jak powinny wyglądać dobre podręczniki do nauki historii.